CV

Curriculum Vitae

John Riddell

Erfaring som musiker og dirigent


Aarhus Jazz Orchestra

Diverse projekter, TV-produktioner og studie-indspilinger som trommeslager el. dirigent, heriblandt arbejde med:

Caro Emerald, Kira Skov, Andrea Motis, Pede B, Leroy Jones, Indra Rois-Moore, Sinne Eeg, Cæcilie Norby, Live Foyn Friis, Ann-Mette Elten, Signe Juhl, Lars Møller, Nikolai Bøgelund, Jakob Buchanan, Jens Jakob Tychsen, Jens Klüver, Mads Mathias, Dario Campeotto, Sigurd Barrett, Carl Quist-Møller, Simon Toldam, Leon "Kid Chokolate" Brown, Carsten Seyer-Hansen, Wycliffe Gordon, Susi Hyldgaard, Claus Waidtløw


Aarhus Symfoniorkester

Diverse koncertprojekter og studieindspilninger som trommeslager, heriblandt arbejde med: 

ANOHNI, David Firman, Maria Lucia, Robert Moose


Danish Youth Jazz Orchestra

Dirigent, arrangør og leder (grundlægger)


Aarhus Universitets Big Band

Dirigent, arrangør og leder


Randers Kammerorkester

Diverse projekter som trommeslager, heriblandt arbejde med:

Ulla Henningsen, HUSH, Dorthe Gerlach, Vocal Line, Adam Rapa, Gunhild Carling, Ivan Pedersen,

David Riddell


Randers Big Band

Trommeslager og dirigent, heriblandt arbejde med:

Thomas Eje, Michael Carøe, Jacob Fisher, Karmen Rõivassepp, Bobo Moreno, Thomas Lilleøre


Prinsens Musikkorps

Assistent, trommeslager


Slesvigske Musikkorps

Assistent, trommeslager


Danmarks Underholdningsorkester

Assistent, trommeslager, heriblandt arbejde med:

Anders Blichfeldt, Michael Carøe 


RAMA Big Band (Det Jyske Musikkonservatoriums Big Band)

Diverse projekter som trommeslager og dirigent, heriblandt arbejde med:

Dizu Plaatjies, Dennis Mackrel, Jens Christian "Chappe" Jensen, Julien Argüelles, Jovino Santos Neto, Pierre Bertrand-Cagnes, Palle Mikkelborg, Orhan Özgür Turan, Maher Mahmoud, Gergana Dimitrova, Jukkis Uotila


Støjzonen 

Elektronisk musiker, komponist (grundlægger)

 

Øvrige samarbejdspartnere:

Aarhus Universitets Big Band, Abhijit Banerjee, Bobo Moreno, Blood Sweat Drum + Bass, Cecilie Sadolin, Finn Odderskov, Jesper Lundgaard, Jesper Løvdal, Jesper Riis, Jens Jefsen, Jens Klüver, Kala Ramnath, Kansas City Stompers, Keep The Change Big Band, Kathrine Windfeld, Karmen Rõivassepp, Kjeld Lauritsen, Nikola Bankov, Nikolaj Bentzon, Magnus Hjort, Mads Bærentzen, Martin Shack, Michael Bladt, Miriam Mandipira, O/RIOH, Paolo Alderighi, Peter Vuust, Rõivassepp Big Band, Seamus Blake, Stephanie Trick, TC Electronic, Tip Toe Big Band, Uffe Steen, Veronica Mortensen, Viborg Big Band, Where’s My Bag Big Band



Erfaring som arrangør


Aarhus Jazz Orchestra

Diverse bigband-arrangementer og rytmegruppestemmer, heriblandt arrangement til “Store Big Band Dag 2020” med et værk for 6 big bands.


RAMA Big Band (Det Jyske Musikkonservatoriums Big Band)

Diverse bigband-arrangementer, originale kompositioner og rytmegruppestemmer


Love Stoned Big Band

Diverse bigband-arrangementer af populære R’n’B- og popmusik


Kandidat Big Band (et til lejligheden sammensat big band)

Diverse arrangementer og originale kompositioner


Diverse udarbejdelse af leadsheets og rytmegruppestemmer



Erfaring som underviser og forfatter


Det Jyske Musikkonservatorium

Sammenspil


“The Riddell System I” og “The Riddell System I”

Udarbejdelse af to fagbøger omhandlende hhv. notation af musik for det moderne trommesæt og den moderne rytmegruppe


Kolding Musikskole og MGK

Trommer


Aarhus Musikskole og MGK

Sammenspil, big band


Randers Musikskole

Trommer, guitar, sammenspil, SDS


Musikskolen Laura

Trommer, sammenspil


Det Jyske Musikkonservatoriums Sommerskole

Big band, soundpainting, rytmisk sammenspil


Forberedelsesskolen (privatskole i Randers)

Trommer, sammenspil


Div. privatelever



Erfaring som organisator og tekniker

 

Aarhus Jazz Orchestra

Projektmedarbejder (varetagning af div. kunstneriske/praktiske opgaver)

Fungerende nodearkivar, leder af Danish Youth Jazz Orchestra (bl.a. koncertbooking), organisator af “Scandinavian Big Band Camp 2018” samt “Global Jazz Explorers Youth Camp 2017”, anskaffelse af assistenter

 

Aarhus Jazz Orchestra

Studentermedhjælper (varetagning af div. kunstneriske/praktiske opgaver)

 

Musikhuset Aarhus

Stagehand

 

Værket, Randers

Stagehand

 

Ran-Mix

Stagehand, lydtekniker, backlinetekniker



Uddannelser + Kurser


2018: Kursus i bigband-ledelse og direktion (Foreningen Danske Orkesterdirigenter)

Lars Møller

 

2017-: Diverse løbende studier (bigband-arrangement)

Nikolai Bøgelund, Jens Christian "Chappe" Jensen


2017-: Diverse løbende studier i New York 

John Riley, Adam Nussbaum, Dennis Macrel


2016-18: Det Jyske Musikkonservatorium 

Kandidat: Trommer, Rytmisk Musiker hos Jesper Bodilsen

 

2013-16: Det Jyske Musikkonservatorium 

Bachelor: Trommer, Rytmisk Musiker hos Jesper Bo Knudsen

 

2013: Kursus i Soundpainting

Dirigent og musiker

 

2011-13: Aarhus MGK 

Trommer, hos Kristian Leth

 

2011-13: Paderup Gymnasium 

Mat-Mus

 

2009-11: Randers MGK 

Trommer, hos Janus Carstens

 

2007-10: Privatundervisning i bas

 

2003-09: Randers Musikskole

Trommer, percussion og klaver

 

Andre undervisere: 

Anders Mogensen, Eliel Lazo, Gustav Rasmussen, Ketil Duckert, Morten Lund, Pat Dorcean (Zap Mama), Peter Dombernowsky.



Legater og fonde


Modtager af to separate legater fra Augustinus Fonden


Modtager af legat fra DMF



Andre færdigheder / Fritid

 

IT: Behersker Logic Pro X, Sibelius 8, kendt i Pro Tools 11, div. officepakker.


Sprog: Tosproget: Dansk og Engelsk


Fritid: Rejser ofte til Skotland til store sportsbegivenheder og til bjergbestigning.

AJO Stikker
Angry
Jazz
Kandidat Band
Read
John og Bladt
Kandidat koncentration
AJO Aaah

Copyright 2020 @ All Rights Reserved